Woda płynąca w sieci wodociągowej musi spełniać standardy omówione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Ochrony Środowiska. Mimo spełniania tych wytycznych, może ona być po prostu zbyt twarda. Wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale i powoduje szybkie niszczenie urządzeń sanitarnych. Dlatego bardzo dobrym i coraz częstszym rozwiązaniem jest instalacja urządzeń uzdatniania wody.

Jak każda instalacja nowego urządzania, tak przy stacjach uzdatniania wody powinniśmy zastanowić się nad potrzebami naszego gospodarstwa domowego? Należy wziąć pod uwagę ilość osób korzystających z sieci wodociągowej, liczbę łazienek, w tym ich wyposażenie oraz maksymalne zużycie wody wynikające w przyzwyczajeń domowników. W domach jednorodzinnych popularnym rozwiązaniem jest instalacja kompaktowego zmiękczacza wody z butlą. Przed takim urządzeniem montuje się filtr wstępny z wkładami przeciw sedymentowymi. Chlorowanie wody w rozdzielni znacznie obniża jej walory smakowe. Jeżeli w naszym przypadku woda płynąca z kranu jest złej, jakości, w kuchni pod zlewozmywakiem montuje się flirt węglowy z wkładem blokowym.
Co ważne, zastanowienie się nad wielkością urządzeń uzdatniających wodę ma bardzo wielką rolę z zabezpieczeniu zdrowia naszej rodziny. Zbyt mały zmiękczacz nie będzie wydajnie pracował, natomiast urządzenie o dużo większej pojemności niż potrzebna nie będzie spełniała swojej roli poprzez gromadzenie osadów mikrobiologicznych.

Wkłady w filtrach wymieniajmy zatem maksymalnie co trzy miesiące, natomiast wybierane parametry kolejnych urządzeń pozwalały na wymianę osadów mikrobiologicznych nie rzadziej niż raz na cztery dni. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, jaki powinien nami kierować przy zakupie odpowiedniej marki urządzenia, jest możliwość redukcji żelaza oraz manganu z wody wodociągowej, które przyczyniają się do szybkiego niszczenia armatury kuchennej i łazienkowej.

Stacje uzdatniania wody to inwestycja godna uwagi, ponieważ ma wiele zalet. Przede wszystkim ogranicza wytrącanie kamienia kotłowego w instalacjach grzewczych, przez co redukuje koszty ogrzewania. Ponadto ogranicza powstawanie osadów na umytych naczyniach, podnosi, jakość wypranej odzieży oraz ogranicza zużycie środków chemicznych.