Podjęcie decyzji o zakupie danego typu pieca gazowego nie jest sprawą prostą. Na rynku istnieje wiele typów urządzeń grzewczych, które należy dostosować do naszych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Również instalacja kotła gzowego nie należy do prostych czynności, ponieważ należy podłączyć wiele układów elektronicznych wspomagających pracę kotła.

Montaż jedno lub dwu-funkcyjnego kotła gazowego należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście, ponieważ polega on na podłączeniu pieca do istniejącej instalacji wodnej i gazowej oraz przeprowadzeniu prób szczelności. Po upewnieniu się o poprawności instalacji następuje jego uruchomienie. Tylko fachowe podłączenie urządzeń oraz dokładne sprawdzenie układu pozwala na bezpieczne korzystanie z kotłów, dlatego tak ważnym jest wybór odpowiedniego specjalisty.

Należy również pamiętać, iż firma będąca pewna wysokiej jakości swoich kotłów nie tylko wskaże nam odpowiedniego montera, ale również umożliwi przegląd kotła oraz gwarancję obejmującą ewentualne usterki. Kocioł gazowy to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ działa na zasadzie automatycznego urządzenia. Jednak należy być świadomym, iż każde użytkowanie urządzeń powoduje ich zużywanie i konieczne są przeglądy. Producenci kotłów zalecają przeprowadzanie corocznych przeglądów serwisowych. Ewentualne usterki mogą być wtedy sprawnie i szybko usunięte, co oczywiście wpływa na komfort i bezpieczeństwo domowników.

Do czynności okresowego przeglądu kotła zaliczają się min. Czyszczenie elementów palnika, czyszczenie powierzchni grzewczych kotła, kontrola stanu uszczelek i połączeń hydraulicznych, pomiar prądu i jonizacji, kontrola czujników oraz ocena pracy wszystkich pomp i zaworów. W sytuacji ewentualnego zauważenia usterki dokonuje się ustawienia porządnych parametrów lub wymiany pojedynczego elementu. Najważniejszym etapem przeglądu kotła gazowego jest wyczyszczenie filtrów gazu i wody, czyli podzespołów kotła.

Zarówno fachowy montaż, jak i serwis daje nam pewność korzystania z rozwiązania wygodnego, ale przede wszystkim bezpiecznego dla siebie i swojej rodziny.