Klimatyzacja może kojarzyć się z gorącymi, wilgotnymi krajami, w których niebotyczny skwar lejący się z nieba uniemożliwia normalne funkcjonowanie ludzi. Poniekąd można to uznać za trafne skojarzenie. Jednak mieszkańcy takich regionów są przyzwyczajeni do takiego klimatu i w naturalny sposób radzą sobie z upałami. Co jednak my- Polacy w umiarkowanym klimacie mamy powiedzieć, gdy nagle z 150C stajemy w obliczu 350C? I tutaj pojawia się problem przystosowania.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam jedno magiczne słowo- klimatyzacja. To nie tylko sposób na obniżenie temperatury w domu, lecz również pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci z powietrza, tworząc korzystny mikroklimat w naszym domu. Pamiętajmy jednak, że klimatyzator powinien zapewniać nam temperaturę maksymalnie o 7 stopni niższą niż na zewnątrz budynku, w innym razie nabawimy się infekcji w wyniku złej adaptacji organizmu to gwałtownie zmieniających się warunków.

Wybierając klimatyzator, należy przede wszystkim kierować sie naszymi potrzebami. Przyjmuje się, iż na 1 metr powierzchni mieszkalnej domu jednorodzinnego wymaga 0,1kW, zatem w pokoju 25m2 potrzebujemy klimatyzatora o mocy 2,5kW. Opisując zasadę działania klimatyzatora, możemy posłużyć się przykładem lodówki. Każdy klimatyzator składa się z dwóch wymienników ciepła, wewnątrz urządzenia znajduje się parownik, zewnątrz- skraplacz. Elementem łączącym te elementy jest sprężarka, umożliwiająca skuteczną wymianę powietrza wokół wymienników ciepła.
Do naszego domu możemy wybrać jeden z wielu dostępnym modeli klimatyzatorów przenośnych lub stacjonarnych.

Przenośne urządzenia sprawdzą się, jeżeli potrzebujemy, co jakiś czas ustawić je w innym miejscu. Jednak przenośne klimatyzatory s raczej głośne. Jeżeli zależy nam na komforcie, wybierzmy klimatyzator stacjonarny. Pojawia się, zatem pytanie, gdzie zamontować klimatyzator? Najczęstszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń w salonie, gdzie toczy się życie domowników i w sypialni, zapewniając nam komfort sny. Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście montaż klimatyzacji w całym mieszkaniu, co przyczynia się do powstania jednolitego mikroklimatu we wszystkich pomieszczeniach. Jednak to od inwestorów zależy, która opcja jest najlepsza.